28 квітня в Боярку у Навчально-оздоровчий комплекс Київського військового ліцею імені Богуна прибули надзвичайні гості. Їхній візит був організований за сприяння Міжнародного благодійного фонду «Волонтерське об’єднання «Крила» та Громадської ініціативи «Бурштиновий шлях». Із ліцеїстами зустрілись троє «кіборгів». Всі вони являються безпосередніми учасниками оборони Донецького аеропорту. Разом із ними приїхали іноземні капелани.

У клубі ліцею перед богунівцями виступали живі легенди, тому присутнім було досить складно втримати свої емоції. Тільки так і можна сприймати хлопців-ветеранів першої десантної роти 90-го окремого батальйону. Вороги назвали їх «кіборгами» за стійкість та бойові якості, що вони проявили, тримаючи оборону Донецького аеропорту. До ліцею прибули Анатолій Свирид «Спартанець», Максим Денисов «Купол» та Володимир Кутя «Чуб». На даний момент вони об’єдналися у громадську організацію «Серця кіборгів».

Варто відмітити, що це був не просто виступ перед аудиторією, а предметна розмова людей, які розуміють життя ліцеїстів. «Чуб», наприклад, приїхав до своєї alma mater. Свого часу він також закінчив військовий ліцей і носить почесне звання богунця. Уже після його закінчення вступив у ряди Національної гвардії України. Саме там він і склав іспит на право носіння крапового берету, який потрібно ще заслужити. І «Спартанець», і його бойові побратими «Купол» та «Чуб» пішли на фронт добровольцями. При цьому всі троє отримали бойові порання під час ворожих обстрілів укріплень українських військових. Зокрема Максим Денисов з позивним «Купол» втратив око.

У гостей ліцею є безцінний досвід, здобутий на війні. Вони змогли вижити в тих умовах, коли, здавалося б, це неможливо і, практично, вся розмова точилася навколо тих речей, без яких бійцю на війні просто не вижити. Ліцеїсти ставили гостям лиш конкретні запитання. Наприклад, богунців цікавило, як потрібно готуватися до бою. Також хлопці просили дати практичні поради з тактичної медицини і першої допомоги пораненим побратимам і багато іншого.

«Кіборги» наголосили, що загартувати свій дух неможливо без фізичної підготовки, адже на протязі тривалого проміжку часу бійці зуміли витримати оборону та допомагали своїм пораненим друзям уже після того, як від вибуху обвалився термінал завядячуючи силі духу та здоров`ю. Військові привезли ліцеїстам у подарунок декілька комплектів боксерських рукавиць, боксерський мішок та м`ячі.

Окрім цього в особі начальника НОК КВЛ ім. Богуна полковника Петра Потєхіна «кіборги» зустріли свого бойового побратима. Керівник оздоровчого комплексу приймав участь у боях, які точились в районі Савур-Могили. Він отримав бойове поранення і зміг очолити НОК лише після декількох довгих місяців тривалого лікування за кордоном. Він вважає, що виховання майбутнього офіцера теж бойове завдання. Спільна розмова дала ліцеїстам величезний заряд позитиву. Після зустрічі у хлопців з’явилось розуміння тієї відповідальності, що згодом ляже на їх плечі разом з офіцерським погонами і посадою.

Уже після виступу «кіборгів» спілкування з ліцеїстами продовжили їх, вже можна сказати, старі друзі – капелан та соціальний тренер із Великої Британії Девід Сметхурст. Це вже його другий візит у ліцей. Вперше він відвідував богунців у жовтні минулого року, тому знову завітав до них та провів яскравий семінар. Сметхурст зумів поєднати у своєму виступі те, про що розповідали військові, та проілюструвати їх слова конкретними прикладами. Соціальній тренер розповів, яким саме має бути не лише офіцер, а й будь-який справжній чоловік. У даному випадку особливо доречним стали життєві путівники від цього немолодого, але енергійного, неодноразового капелана Олімпійських ігор, психологічного тренера військовиків Латвії та благодійника. В них іде мова про те, як досягти успіху у житті, як підтримувати друзям один одного, як позбавитися стресу та якою є роль родини в житті кожної людини. Всі слова гостя супроводжувались неординарними відео сюжетами, а перекладав їх для ліцеїстів ще один гість із Латвії – Олександр Родіонов.

Сметхурст під час свого виступу продовжив той настрій розмови, що був розпочатий «кіборгами». Він на своєму власному прикладі знає наскільки тяжкою працею є спорт, адже досяг високих результатів у боксі, плаванні та регбі у рідній Південній Африці. На сьогоднішній день капелан досі приймає участь у змаганнях з плавання, але вже в якості ветерана. Також він прекрасно знає, як це служити на благо своєї Батьківщини і захищати її. На протязі двох років він ніс службу в рядах війська Південно-Африканської республіки. Сметхурст приймав участь у воєнних кампаніях на території саван і джунглів, усвідомлюючи, скільки існує на сьогоднішній день загарбників на цю багату частину світу.

Також, уже втретє на зустріч із ліцеїстами прибув головний капелан Національних Збройних Сил Латвії Елмарс Плявіньш. До зустрічі з богунцями він перебував на сході України, де в зоні проведення АТО співпрацював з українськими капеланами та спілкувався не тільки із військовими, а і цивільним населенням – переселенцями з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Латвійського капелана відрізняє від інших розуміння того, чого саме потребують українські військові та чим живе ліцей. Тому подальша розмова іноземних капеланів та представників МБФ «Крила» Я.Токар та ГІ «Бурштиновий шлях» Д.Левусем з начальником НОК КВЛ ім. Богуна полковником П.Потєхіним була предметною та плідною. Далі будуть співпраця й дружба з Латвією та Великою Британією і знову цікаві гості.