ЗВІТ

про роботу Української Федерації Карате з реалізації проекту

«Інва-карате»

(2014 рік)

Третій рік поспіль Українська Федерація Карате розвиває в Україні програму Карате для людей з інвалідністю «Інва-карате». Ця програма є складовою проекту Всесвітньої Федерації Карате, що реалізується у різних країнах світу. Вона ставить перед собою дві мети:

  • соціальну – залучити людей з обмеженими фізичними можливостями до світу карате і сприяти їх інтеграції в повноцінне життя;
  • політичну – досягти визнання карате олімпійським, та, відповідно, параолімпійським видом спорту.

 banner_Kryla_ufk

Метою проекту є:

  • розвиток карате як виду спорту для людей з інвалідністю в Україні;
  • створення умов для доступу людей з інвалідністю до фізичної культури і спорту;
  • демонстрація спортивних досягнень спортсменів з інвалідністю як в Україні, так і за її межами;
  • сприяння «інтегрованому спорту», що включає спільні тренувальні заняття і змагання спортсменів з інвалідністю разом із здоровими спортсменами;
  • покращення ставлення до людей з інвалідністю, спираючись на визнання в них особистості, поваги до їх успіхів та досягнень.

Цільова аудиторія це діти, молодь та дорослі, які мають інвалідність різних нозологій (ураження опорно-рухового апарату, вади слуху, ментальні порушення). Слід наголосити, що політика клубів федерації забезпечує безкоштовні заняття для дітей і молоді з інвалідністю, з повним оснащенням їх формою та амуніцією.

Наразі програма реалізується в 11 областях та Києві, загалом охоплює біля 20 клубів та близько 90 спортсменів (див. зведену таблицю). Це свідчить про позитивну динаміку розвитку проекту, порівняно з минулими роками.

Звітній рік доводить, що ми не зупиняємось на шляху до параолімпійських та дефлімпійських досягнень!

У 2014 році спортсмени, які мають інвалідність, змагалися між собою у 5 турнірах міжнародного, національного, обласного та клубного рівнів, більше 10 разів приймали участь у показових виступах в презентаційних категоріях. Із них варто виокремити наступні.

19 січня в Харкові, в рамках 4-го Міжнародного турніру «KharkovOpen CUP» – пройшли перші в Україні змагання з карате серед жінок з ураженням опорно-рухового апарату, які пересуваються на інвалідних візках, в категорії ката.

17 травня в Києві, в рамках міжнародного турніру з карате«KyivOpenCup» – відбувся Чемпіонат України з карате серед спортсменів з вадами слуху, в якому взяв участь 21 спортсмен із 5 областей України. На жаль, у зв’язку із політичною ситуацією в країні, яка загрожувала безпеці дітей на той час, змагання у категорії для учасників 6-12 років були скасовані.

21 вересня в Миколаєві, в рамках турніру «NikolaevOpen», відбулися показові виступи спортсменів на колясках, з вадами слуху та ДЦП.

19 жовтня у спорткомплексі Київського національного університету проходив 4-й щорічний турнір з карате«SEN–BIN CUP 2014», де також виступили спортсмени з інвалідністю в рамках програми «Інва-карате».

Знаменною подією для українського карате стала блискуча перемога нашої спортсменки Уляни Смирнової в категорії ката серед жінок на колясках у першому Чемпіонаті світу серед людей з інвалідністю, що відбувся в м. Бремені (Німеччина) з 5 по 9 листопада.

Проектом, крім тренувальних занять та спортивно–реабілітаційних зборів, також передбачено організацію дозвілля для дітей і молоді з інвалідністю. З цією метою було організовано та здійснено декілька підйомів на Говерлу, що стали своєрідним випробуванням дітей на силу і витримку. Крім того, діти мали змогу оздоровитись та загартуватись у літніх таборах (МГО «Сьогун», СК «Чемпіон», СК «Шкільний спорт» м. Київ, та низці інших).

210533319_759481907442770_965663928555143268_o10958940_878142585571963_6541379650378228846_opri_podderzhke_borisa_kozyrya_v_nikolaeve_proshel_turnir_po_karate_i_vystupila_gruppa_tanok_na_maydani_kongo_11SIO_2169SIO_2162SIO_2134IMG_692010822705_887844394588779_871273958_n10628092_1008904409123381_6159563252563289417_n

Співпраця з «Інваспортом» та спортивними федераціями

У рамках співпраці із Українським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» в кінці року було укладено Договір про співпрацю із Українською федерацією спорту інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату (УОРА). В рамках цієї співпраці під завершення поточного року планується проведення першого національного чемпіонату серед спортсменів з УОРА.

У той же час, спільно із Укрцентром «Інваспорт» наразі триває робота над внесеннями змін до Положення про Єдину спортивну класифікацію України (затвердженого наказом Мінмолодьспорту 11.10.2013р. № 582). Ці зміни мають за мету визначити порядок та умови присвоєння спортсменам і тренерам спортивних звань та спортивних розрядів із карате для спортсменів з порушеннями опорно-рухового апарату, та визнання його видом спорту, як таким. На сьогодні у даному Положенні відповідні норми відсутні.

Крім того, УФК продовжила співробітництво з Спортивною Федерацією Глухих України (СФГУ) на виконання укладеного у 2013 року договору. Спільна робота із СФГУ дозволила поширити популярність і збільшити кількість спортсменів з карате серед осіб з особливостями слуху через мережу регіональних клубів Федерації, а також сприяє у організації змагань серед нечуючих відповідно до правил і стандартів WKF.

Варто також відмітити, що у 2014 році до Національної дефлімпійської збірної України з карате входило 4 спортсмени основного складу, 2 спортсмени резерву та три тренери.

Використані ресурси для реалізації проекту

Реалізація проекту у 2014 році здійснювалась за рахунок коштів Української Федерації Карате, благодійників та спонсорів. Заходи у рамках проекту фінансувалися без залучення коштів державного і місцевих бюджетів.

Вплив проекту на суспільство

Популяризація спорту серед людей з інвалідністю та поширення інформації про проект позитивно впливає на суспільство, заохочуючи до занять спортом та до здорового способу життя. Адже цей приклад показовий і особливий – люди з особливостями здоров’я прагнуть до його покращення та мають неабиякі здобутки в цьому. Внаслідок цього, до активного способу життя через заняття карате залучено значну кількість осіб.

Крім того, проведені заходи дозволили посилити увагу до проблем людей з інвалідністю з боку органів державної влади і місцевого самоврядування, соціальних служб та заручитися їх підтримкою щодо подальшого розвитку проекту. Практика доводить, що місцеві громади готові сприяти проведенню на їх території заходів у рамках проекту з наданням організаційної й інформаційної підтримки.

У свою чергу, безапеляційні перемоги наших спортсменів у міжнародних турнірах значно підвищили авторитет Української Федерації Карате серед міжнародної спортивної спільноти.

Заходи з реалізації проекту у 2015 році

У цьому році в рамках реалізації даного проекту передбачається:

– вдосконалення системи позашкільної освіти для дітей і молоді з інвалідністю шляхом створення інтегрованих шкіл з карате у різних районах м. Києва та у обласних центрах;

– відкриття дедалі більшої кількості спортивних секцій і відділень для дітей і молоді з інвалідністю в клубах федерації для занять із карате;

– залучення до занять даним видом спорту дедалі більшої кількості осіб з різними нозологіями, різних вікових груп і категорій;

– демонстрація спортивних досягнень учасників програми. Зокрема, для спортсменів із вадами слуху за планом-календарем спортивних заходів на 2015 рік передбачено проведення: Чемпіонату України (квітень, м.Іллічівськ), Кубку України (вересень, м. Миколаїв), Чемпіонату Європи (жовтень, м. Єреван, Вірменія). Крім цього, наприкінці року у Дніпропетровську планується проведення Кубку України серед людей з інвалідністю. Усім із зазначених турнірів передуватимуть навчально-тренувальні збори, місце і дата проведення яких наразі уточнюється.

 

Голова Комітету                                                                                                                                       Ярослава Токар