На початку червня в Україні відзначається День захисту дітей. Чи не найбільше його сьогодні потребують діти, які постраждали унаслідок військових дій на Донбасі, що точаться вже понад два роки. За даними Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), кількість таких осіб становить 580 тисяч. 230 тисяч з них – це діти, які вимушено стали внутрішньо переміщеними особами. Крім того, багато юних громадян, переживши страхіття тимчасової окупації, продовжують проживати у звільнених населених пунктах чи на територіях на лінії розмежування – у так званих «сірих» зонах.

Власне, стан із дотриманням прав дітей в Україні ніколи не можна було назвати зразковим. Збройний конфлікт на сході і масове переселення громадян у мирні регіони України лише стали тим лакмусовим папірцем, який виявив реальний масштаб негараздів у цій сфері.
Значною мірою це обумовлено законодавчими прогалинами, які унеможливлюють належну реалізацію прав таких дітей. Зокрема, сьогодні їх батьки, які з дітьми переселилися з районів проведення АТО або продовжують там проживати, не можуть вчасно отримати державну соціальну допомогу через ускладнений і непродуманий порядок її одержання. А ті з них, які оформили право на її отримання, регулярно постають перед фактами затримки із цими виплатами, переважно з формальних підстав.

Діти, що переміщуються без супроводу батьків, не можуть самостійно отримати статус внутрішньо переміщеної особи, а також вчинити інші дії, необхідні для одержання державної допомоги, зокрема, відкрити рахунок у банку для перерахування відповідних коштів. Діти дошкільного та шкільного віку позбавлені змоги оздоровитися за рахунок державного і місцевих бюджетів. Страждають і немовлята, адже одержання їхніми батьками коштів державної допомоги при народженні дитини у 2016 році на сьогодні фактично заблоковано.

Критичною є ситуація із станом захисту прав дітей, які проживають у так званій «сірій» зоні. Ці діти відчувають постійну загрозу їх життю і здоров’ю через обстріли, які лунають, незважаючи на формальне перемир’я. Вони позбавлені можливості відвідувати дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, одержувати за місцем проживання медичну допомогу, у тому числі невідкладну. І це далеко не вичерпний перелік проблем зазначених категорій дітей.

Влада ці проблеми бачить, про них говорить і навіть визнає. Проте вперто не бажає помічати їх згубних наслідків, не до кінця усвідомлює, як їх вирішувати, і, схоже, вже втомилася це робити.

В умовах такого ставлення до захисту прав дітей з боку держави, весь тягар з подолання існуючих негараздів спадає на плечі громадської спільноти, благодійників, волонтерів.

Свій посильний внесок у справу захисту дітей-переселенців та дітей, які мешкають на звільненій території, робить і ВБО «ВО «Крила». З 2014 року одним з пріоритетних напрямів діяльності нашого об’єднання стала всебічна допомога дітям та молоді, які переселилися з Донеччини та Луганщини у мирні регіони України, чи проживають на звільнених територіях цих областей. Ми зосередилися на подоланні проблем русифікації дітей-переселенців та складнощів із їх інтеграцією в суспільне життя за новим місцем проживання.

З досвіду нашої роботи ми переконалися, що перспективним і дієвим способом допомогти цим особам є організація для них благодійних заходів із національно-патріотичного виховання. Протягом останніх двох років для дітей зі сходу України наше об’єднання спільно із партнерами та спонсорами організувало декілька благодійних проектів саме такої спрямованості – обидва «Мистецькі десанти», «Покрова героїв», «Велич Карпат» та низка інших.

Під час цих заходів діти пізнають багатство української культури та видатні сторінки її історії, знайомляться з видатними митцями і особистостями, налагоджують діалог і тісні дружні стосунки зі своїми однолітками з усіх куточків країни. Вони особисто відвідують місця героїчних подій; бачать на власні очі красу і витвори українського мистецтва, чують гармонію та милозвучність народної пісні. І всі ці враження надовго залишаються поряд з ними і привносяться у середовище, де вони проживають.

Показовою у цьому стала поїздка групи дітей зі сходу у Карпати в травні цього року, що відбулася у рамках благодійного проекту «Велич Карпат». Діти змогли близько познайомитись із самобутніми карпатськими традиціями і звичаями, поспілкуватися із корінними мешканцями-гуцулами та побачити їх побут, почути про героїчні сторінки боротьби українців за свою незалежність, безпосередньо побувати на місцях цих звершень.

Важливим є те, що під час національно-патріотичних заходів діти з переважно русифікованих східних регіонів опановують красу і багатство рідної мови. Їм було дуже цікаво пізнавати, як у різних куточках України місцеві мешканці по-різному називають звичні їм речі: велосипед – ровер; куртка – камізелька, сумка – тайстра. Для багатьох дітей стало відкриттям, що українською мовою деякі речі звучать милозвучніше, стильніше, і навіть «прикольніше». Вони легко запам’ятовували такі вислови і звороти і почали застосовувати у повсякденному спілкуванні.

Розмовляючи з носіями української мови, для дітей навіть стало несподіванкою, що висловити своє ставлення, почуття чи образу цілком можливо без звичних їм коротких жаргонних і лайливих слів. Від цього підвищується і культура мовлення у дітей, і самі вони стають добрішими і толерантнішими одне до одного.

Ті діти, які регулярно беруть участь у таких заходах, значно краще починають розуміти українську мову, відчувають її самобутність і багатогранність, дедалі частіше використовують її у побуті. Більш того, набутий ними рівень знань покращує їх успішність із різних предметів у школах, де викладання здійснюється рідною мовою.

Все це дозволяє дітям із зони АТО значно легше знаходити спільну мову із однолітками, а також суттєво полегшує їх інтеграцію в нове середовище.

Діти і молодь із областей проведення АТО обов’язково будуть залучені до нашого наступного благодійного проекту в сфері національно-патріотичного виховання, який ми реалізуємо спільно із ГО «Мобільна волонтерська група» за підтримки Міністерства молоді і спорту України. Він стартує у червні на Кіровоградщині, а загалом буде реалізований у 14 областях. Для реалізації цього проекту, якому ми надаємо особливе значення, крім державних коштів, ми залучили додаткові спонсорські кошти, аби участь у даному заході взяло якомога більше дітей із різних куточків України. Окрім цього аналогічний проект буде реалізовано у серпні і в Донецькій області спільно із вказаними партнерами. Загалом табір розрахований на близько 100 осіб.
Родзинкою проекту стане проведення протягом кількох днів Великої теренової гри на пересіченій місцевості. Вона сприятиме заохоченню молоді до фізичного й інтелектуального розвитку особистості, мотивуватиме підростаюче покоління до вивчення героїчних сторінок історії на прикладі своїх земляків. А загалом, цей захід дозволить згуртувати активістів організацій національно-патріотичного спрямування та стимулюватиме формування у молодого покоління патріотичної свідомості і почуття любові до України.

Ми сповнені рішучості і бажання й надалі допомагати вимушено переміщеним дітям та дітям з території проведення АТО, розгортаючи й успішно реалізовуючи для них чергові благодійні проекти. Разом з тим, хочеться висловити сподівання, що й державні інституції підтримуватимуть ініціативи громадянської спільноти і не залишатимуть цих дітей напризволяще. Адже спільними зусиллями держави і громадськості ми зможемо значно швидше, аніж поодинці, подолати наявні проблеми та забезпечити дітям належний захист їх прав.