Протягом червня Міжнародний благодійний фонд “Волонтерське об’єднання Крила” відправив свій французький легіон в складі 83 легіонерів у далеку та тривалу подорож шляхами Європи. Чехія, Німеччина, Франція, Швейцарія та Австрія — це неповний перелік тих країн, які відвідали діти з Донецької області, діти військовослужбовців, які брали участь в проведенні АТО на сході країни, студенти військового ліцею імені І. Богуна, а також обдаровані діти та діти з інвалідністю. Автобусна подорож тривала з 5 по 19 липня, протягом якої діти стійко витримали ночівлі в автобусах, нескінченні переїзди і твердо слідували за керівником та мамою групи, що втілила задумане в життя, – Ярославою Токар.

Першою зупинкою в напрямку бажаної Франції стала Прага. Мандрівники добирались до Чехії цілий день, тому прогулянка відбулась вночі. До півночі чекала на дітей екскурсовод-українка, яка опісля до сходу сонця водила своїх екскурсантів, – до речі, далеко не сонних – нічною столицею Чехії.

“Мені пощастило потрапити до нічної Праги. Це були незабутня ніч! Зазвичай я не люблю ходити з екскурсоводами, тому що вони нудні. Але нічна Прага… Від неї затьмарює подих, вона така містична та дещо казково-привидна. Окрім самої історичної екскурсії, ми змогли побачити місто в нічному світлі. Насправді, воно суттєво відрізняється від денного. Ми всі були дуже стомлені, але мені неймовірно сподобалось. Так, нічна Прага ніколи не зрівняється із денною, і побачене назавжди закарбується в пам’яті”, – поділилась своїми враженнями 11-річна Олена Сінцова. Ці слова прекрасно узагальнюють усі емоції, переживання та враження всієї групи від прогулянки нічним містом.

На шляху до Франції мандрівники прослідували Німеччину і, звичайно ж, не могли не зупинитися у другому в світі за відвідуваністю після Діснейленду парку розваг «Європа-парк» у містечку Руст. Тут численні атракціони знаходяться в 16 тематичних розділах парку, представляють 13 європейських і скандинавських країн, а також мають три вигадані місцевості – Зачарований ліс, Королівство мініпутів і Землю вікінгів.

“Сьогоднішній день був настільки насичений, що навіть всі емоції передати неможливо. Європа-парк — це місце, яке подарувало нам гарний настрій та спогади на все життя. В цьому парку ми побачили різні країни Європи, в яких мріємо побувати. Кинувши монетку, ми сподіваємося ще раз повернутися у цей казковий світ. Там усе справжнє, навіть ідентичні брущаті вузенькі вулиці до європейських”, – поділилась враженнями від проведеного дня 11-річна Маша Куліш.

А далі була Франція – міста, нескінченні поля виноградників і незліченна кількість шато, які українці змогли відвідати і побачити на власні очі. Серед замків, які молодь з України змогла відвідати, були Шенсоно, Валансе, Блуа, Шаверні. Звичайно ж, група скористалася нагодою відвідати Париж, та поспостерігати як живе культурна столиця Європи.

Окремо хочеться виділити візит в Страсбург – другу столицю Франції, осередок важливих міжнародних структур та організацій. Місто знане у всьому світі завдяки знаходженню там Європейського суду з прав людини, Европарламенту та Ради Європи, до якої запросив їх Дмитро Кулеба – посол та постійний представник України у Раді Європи. Спочатку була звичайна екскурсія будівлею, а далі – вільний, демократично-дорослий діалог дипломата із дітьми про роль та значення представництва у Раді, ставлення світу до України, про проблеми, які турбують українців, про навчання та освіту за кордоном, про культуру та гендерну політику у Європі. Окрім цього, пан Дмитро відповів дітям і на болючі питання стосовно російсько-української неоголошеної війни і розповів про своє бачення щодо завершення цієї агресії. В подарунок від молодих співвітчизників він отримав картину-пазл — карту України, яку відразу ж почепив у своєму кабінеті.

“Не впізнала наших “окрилених”! Ще годину до зустрічі – такі гомінкі, такі незібрані, такі….такі… А зараз – серйозні, поважні, вдумливі”, – сказала Ярослава Токар, дивлячись на своїх підопічних у Раді Європи.

Де б не візитували “крилаті” – скрізь їх супроводжує державна українська символіка та гучний гімн України у виконанні дітлахів. Прогулюючись центральними вулицями міста під синьо-жовтим стягом, що гордо майорів за вітром, учасники групи голосно, щиро та гордо співали національний гімн. Без сумніву, місцеві мешканці надовго запам’ятають це дійство!

На тривалий час мандрівники залишилися у чарівній королівській місцині Франці – Долині Луари, проживаючи у невеликому місті Орлеан, “мозок якого вони точно зірвали своєю присутністю та гомоном, внесли сум’яття в повсякденне життя орлеанців”. Українка Катя і француз Олів’є показали місто таким, яким його бачать місцеві мешканці. Вони розповіли про його багатовікову історію та славнозвісну Орлеанську Діву – Жанну Д’Арк, героїчний образ якої став прикладом для всіх дівчат групи.

Надовго запам’ятаються відвідини і портового містечка Сен-Мало, яке згадується у великій кількості романів письменників різних країн і епох.

Шлях групи додому пролягав через Швейцарію, і подорожуючі не могли не відвідати уславлену Женеву, яка входить у десятку найдорожчих столиць світу. Незважаючи на це, молодь змогла насолодитись містом і відвідати одне з найбільших в Європі озер Леман, помилуватися одним з найвищих фонтанів планети Jet d’Eau (Же-До), де струмінь води, розганяючись до 200 км/год, піднімається на висоту в 150 метрів, порозглядати величезну кількість годинників, включаючи і квітковий, що розташований в Англійському саду, відвідати Воздвиженський собор, де хрестили дочку Ф.М. Достоєвського Софію, посидіти на одній з найдовших в світі лавок де ла Трей, довжина якої досягає 120 метрів, піднятись на оглядове колесо, купити подарунки рідним.

Останньою зупинкою мандрівників перед поверненням додому була столиця Австрії – Відень. В місті мандрівники змогли зустрітись із членом ОБСЄ, який представляє Бюро спеціального представника і координатора по боротьбі з торгівлею людьми. А далі знову були довгі прогулянки і знайомство із містом.

Перетнувши кордон, рідна земля вітала домашніми українськими стравами, якими дітей пригощала ВО  “Батьківщина”.

Вже повернувшись додому в Київ, перебуваючи на столичному залізничному вокзалі, група з 83 дітей, включаючи керівників, батьків і супроводжуючих, дружно плакала та не бажала залишати один одного. Діти за два тижні стали родиною, де переплелись родинні корені сходу, заходу та центру великої України.

“Крила” висловлюють вдячність в допомозі організації цієї поїздки Постійному представнику України при Раді Європи пану Д.Кулебі, Надзвичайному і Повноважному Послу України в Франції пану О.Шамшуру, Директору культурно-інформаційного центру при Посольстві України у Франції пані Н.Кочубей, французькій благодійній асоціації “Привіт дітям Чорнобиля”, ГО “Дарницька громадська варта”, народному депутату України Д.Дзензерському, Голові Львівської обласної партійної організації М.Цимбалюку, директорам Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Слов`янської міської ради Донецької області та Комунального закладу «Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 11 з поглибленим вивченням окремих предметів Харківської міської ради відповідно Л.Куліш та С.Проценко.

Усім закордонним українцям – низький уклін! Подяка батькам, власне дітям, та усій гуртівній команді “Крил”!