Дорослим не завжди вистачає часу вислухати дитячі ідеї та звернути увагу на їх здібності та уподобання. Можливо, поруч із ними росте майбутній митець, а, можливо, письменник чи посол доброї волі. Але про те, які мрії мають діти і чого хочуть, добре знають «Крила».
У 2019 році Міжнародний благодійний фонд «Волонтерське об’єднання «Крила» продовжує дарувати дітям і молоді різних соціальних категорій радість, любов і турботу через реалізацію різноманітних проектів, акцій та заходів, які допомагають дітям вірити у себе та свої сили і вчать застосовувати їх в навчанні; виховують любов і повагу до України та знайомлять із традиціями і звичаями інших країн.
З 3 по 16 січня для українських дітей і молоді фонд «Крила» організував і провів новий культурно-освітній проект «Несемо віру», який проходив на території країн Балтії (Литви, Латвії та Естонії), Швеції та Фінляндії.
Учасники проекту – діти і молодь віком від 6 до 22 років. До складу групи (у кількості – 63 особи) входили діти з Луганської області, діти учасників Операції об'єднаних сил (раніше – АТО), діти з інвалідністю, діти- сироти та позбавлені батьківського піклування, діти з багатодітних родин, а також представники майбутньої еліти України – ліцеїсти НОК Київського військового ліцею та Київського військового ліцею імені І. Богуна. Запропонований проект, як і всі попередні культурно-освітні проекти Фонду, розроблено та організовано з метою залучення дітей і молоді до державної програми популяризації України у світі відповідно до положень Стратегії сталого розвитку "Україна – 2020", пов’язаної з просуванням інтересів України у світовому просторі та формуванням позитивного іміджу України як європейської, демократичної, конкурентоздатної держави зі своїм yнікальним місцем у світі. Програма проекту охоплювала досить широкий спектр різноманітних культурних, національно-патріотичних і просвітницьких заходів та зустрічі з дипломатичними представниками України в державах перебування й українськими громадами в них. Окремо були заплановані екскурсійні маршрути, заходи для дозвілля та зустріч із чарівником Сантою у самому серці Лапландії. Усі маршрути програми супроводжувалися національною атрибутикою та символікою. Під час поїздки діти мали можливість продемонструвати свої знання з історії, культури, англійської мови й виявити
свою любов і повагу до українських традицій і звичаїв, декламуючи колядки і щедрівки під час зустрічей із поважними особистостями.

      На шляху слідування першою була зустріч у Посольстві України в Литовській Республіці, під час якої Надзвичайний і Повноважний Посол України у Литовській Республіці Володимир Яценківський, колишній випускник Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, радо привітав українських дітей і молодь та ознайомив їх з діяльністю Посольства, розповів про головні досягнення у співробітництві між Україною та Литвою, продемонстрував важливість знань іноземної мови (сам Посол окрім української, вільно володіє англійською, польською, італійською, французькою, російською мовами). Учасники групи з ініціативи Посольства відвідали також єдину в Литві українську греко-католицьку Церкву Пресвятої Трійці й Василіанський монастир, побували на оглядовій екскурсії вулицями Старого Вільнюсу, яку досить цікаво і захоплююче провів Третій секретар Посольства України з питань культури Дмитро Сєров.
Не оминув увагою дітей і голова волонтерської організації “Blue/Yellow” Йонас Охман, який взяв участь у заході. Від доброго партнера фонду – Миколи Дзядзіна, який також вітав українських гостей у щедрій литовській столиці, діти і молодь отримали смачні м’ясні смаколики. Далі учасники програми відвідали і стару столицю Литви – древнє місто Тракай – з його величним Тракайським замком, який зараз є однією з головних визначних пам'яток Литви та популярним туристичним об'єктом, до якого з'їжджаються тисячі туристів і протягом року проводяться різноманітні концерти й фестивалі, відомі не лише всередині країни, а й на весь світ.
Неймовірні враження у дітей залишилися й після відвідування Латвії, де учасники програми змогли ознайомитися з культурними й освітніми традиціями Риги та її околиць. Дуже зустрічі із дітьми чекали у невеликому містечку Огре, який вже не вперше радо зустрічає й приймає учасників програм, що організовують «Крила», та вражає своєю гостинністю й дружньою місцевою громадою. Так супроводжуюча Світлана зазначає: «Нас знову дуже тепло зустріли. Годували, на Святу вечерю презентували солодощі. Ми передали їм каравай та подарунки від «Крил», потім були і біля дерева з ангелами, що минулого разу залишили пособі. На очах сльози радості. Дякуємо всім друзям «Крил», а особливо голові Думи Огрського крайового самоврядування Егільсу Хелманісу та місцевій громаді. Всі неймовірно щасливі. Візит в Огре назавжди залишиться у дитячих серцях».
У Бабітській волості, що розташована під Ригою (на 12-му кілометрі Лієпайського шосе), діти змогли познайомитися з латвійською кухнею та дізнатися безліч таємниць випікання латвійського хліба на одній із найвідоміших пекарень країни. «Сьогодні ми відвідали пекарню під назвою «Лачі», що в перекладі українською означає «ведмідь», – ділиться у своєму пості соціальних мереж одна з учасниць програми. Спершу ми подивились повчальний відеоролик, у якому було показано історію виникнення пекарні. Нас пригостили смаколиками, а саме: хлібом різних видів та печивом
власного приготування. Ми мали змогу виготовити власне печиво. Далі нас провели в серце пекарні, де показали всі процеси випічки смаколиків. Кожен з нас приготував свій власний хліб, яким ми поласували після закінчення екскурсії. У кінці майстер-класу нас знову чекали солодощі в їхньому власному магазині, де кожен мав змогу придбати продукти, які виробляє їхня пекарня. Ми отримали багато яскравих емоцій та гарних вражень. Ми неймовірні! Батьки у нас неймовірні! Спонсори та організатори – чудові! Дякуємо за все: за подорож, нові емоції та радість, яку ми отримали!» До відома цікавинки: на сьогодні у пекарні «Лачі» щодня випікається за стародавніми рецептами близько 5 тонн хліба, який за свій незвичний смак здобув популярність не лише в Латвії, а й за її межами. І те, що діти нашої програми мали можливість безпосередньо долучитися до його випікання та здобути перші навички у його виготовленні – вже є предметом гордості «Крил», адже такими кроками ми знайомимо дітей із кулінарними традиціями інших країн. Після Латвії учасники програми взяли курс до Швеції – найдивовижнішої держави в Скандинавії, яка розкинулася на тисячі прибережних островах і внутрішньоматерикових озерах, що своїм розташуванням дуже манила дітей у світ пригод та подорожей. До столиці Швеції – Стокгольму діти подорожували на паромі. «Зайшовши на паром, цю грандіозну махіну у 10 поверхів, ми розгубилися, – зізнаються учасники програми. Нас розселили в дуже гарні та затишні каюти. Більшість часу ми провели на 7 поверсі, бо саме там розташовані кімнати для ігор та супермаркет, в якому можна було купити все, що хочеш. Ми ходили по величезних красивих коридорах та їздили на ліфті, скрізь робили світлини на пам'ять, адже всю красу неможливо передати словами. Вечір ми провели весело і цікаво. Ніч пройшла дуже швидко. Зранку ми снідали у ресторані і фотографувалися на палубі. З парому вже й не хотілося сходити. Але нас
чекав вже рідний нам автобус». У Стокгольмі на українських мандрівників чекала 3-годинна екскурсія, під час якої вони вдосталь змогли насолодитися архітектурною різноманітністю Нового й Старого міста, побувати біля Королівського палацу, поспостерігали за зміною варти, побачили і відому на весь світ Міську ратушу (символ Стокгольма), в якій проходять банкети і бали на честь знаменитої Нобелівської премії, дізналися про таємниці музейного острова Юргорден, в якому на чарівному потязі можна поринути у світ шведських казок, де живуть Карлсон, Пеппі Довга панчоха, мумі-тролі та інші казкові герої. Далі шлях лежав у свята святих – в саме серце Лапландії, місто Рованіємі, у якому розташований головний офіс Санти.

«До резиденції Санта-Клауса на Північному полярному колі щорічно приїжджають понад 500 000 чоловік зі всього світу. Всім хочеться зануритися в казкову атмосферу: познайомитися з поштовими гномами, покататися на санчатах, покидати сніжки, побачити північне сяйво та загадати бажання на вушко Санти. Не винятком стали і наші діти, – зазначає голова Правління фонду Ярослава Токар. Санта-Клаус – один з найвідоміших персонажів на планеті, який допомагає здійснювати мрії і дорослих, і маленьких дітей, і нашому фонду спільно з вірними й надійними партнерами вдалося зробити так, щоб ці мрії були почутими». Потім діти відвідали столицю Естонії – Таллін, що розташований на березі Фінської затоки . Вважається, що назва міста походить від слів «taani linna», що означає данський замок/місто або від «tali linna» (зимовий замок). Таллін – досить красиве місто, що має безліч унікальних місць, зокрема: Таллінську ратушу й церкву Святого Миколая на головній історичній площі столиці, артилерійську вежу XV століття Кік-ін-де-Кек та багато інших пам’яток. Там же діти побували в гостях у Посольства України в Естонії та тут, на сторінці добра, ми впевнено хочемо відмітити про теплу, приємну, добру, товариську та надзвичайно корисну зустріч Посла України в Естонській Республіці Мар’яни Беца з нашими дітьми. Пані Посол розповіла їм про розвиток українсько-естонських відносин, а наші допитливі
запитували про особливості сучасної української дипломатичної служби та цікавилися, як у майбутньому вони могли б долучитися до когорти українських дипломатів Ну а як же без розваг? В Талліні діти відвідали аквапарк Atlantis H2O – найдивовижніший центр водних і природних досліджень в Естонії. «Тут наука робиться в купальних гідрокостюмах, щоб нікому не було холодно, – розповідає супроводжуюча Анна Юрченко. Перше враження – це затоплене місто з його жителями та їхніми історіями, де можна зустріти хороброго Весікару, побачити своїми очима, як діє Закон Архімеда, працює гідроелектростанція тощо. Все вабить своєю незвичайністю та таємницями. А враховуючи те, що багато дітей взагалі вперше познайомились із аквапарком, то зрозуміло, що виплеск емоцій був феєричним».

      Додому діти верталися задоволені і щасливі. «Так, ще одним цікавим проектом поповнилася історія МБФ «ВО «Крила», яким я маю за щастя керувати, – зауважує Ярослава Токар. 5700 км пройденого шляху. Автобусом та на паромі подорожували діти Литвою, Латвією, Швецією, Фінляндією, Естонією, знову Латвією, Литвою і ось уже дома. Кожна подорож – це завжди нові друзі, нові знання, порівняння рівнів життя різних країн. А в наших випадках – це ще й усвідомлення бажаності спілкування та дружби із закордонними громадянами та українцями за кордоном. Візитам дітей раділи Посольства України в Литві та Естонії, очікують на наступні зустрічі і Посольства України в Латвії та Фінляндії, гостинно зустрічала дітей і мерія латиського міста Огре. Надзвичайно багато нових емоцій пережили зокрема діти, для яких ця подорож за кордон була першою.

     Благодійний фонд «Крила» висловлює щиру вдячність всім своїм друзям та партнерам, представникам дипломатичного корпусу за неймовірні враження й емоції, подарунки й екскурсії, які отримали діти і молодь під час реалізації програми. За постійну підтримку й допомогу в реалізації проекту «Несемо віру» Міжнародний благодійний фонд «Волонтерське об’єднання «Крила» висловлює глибоку й щиру вдячність: – керівництву Київського військового ліцею імені Івана Богуна, зокрема слова вдячності за сприяння у освітньому розвитку ліцеїстів Герою України, генерал-майору І. В. Гордійчуку; – Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної
політики Міністерства оборони України;

– ГО «Моє місто – Рубіжне»;
– Спілці багатодітних сімей «Діана»;
– ГО «Капеланське служіння війську»;
– ГО "Дарницька громадська варта";
– БФ "Об`єднання світових культур";
– ТФ «Апельсин».
За унісон в партнерстві, опіку над фондом і предметну допомогу у під час запуску нових програм висловлюємо щиру вдячність Алісі Подоляк – Тимчасово повіреному у справах України в Латвійській Республіці та Руслану Цекову – Першому секретарю Посольства України в Латвійській Республіці, Головному капелану ЗС Латвії Елмарсу Плявіньшу, мерії Огрського крайового самоврядування в особі очільника міста Огре Егільса Хелманіса; а також  Асоціації українських організацій в Естонії та Об’єднанню закордонних громадян Литви. За завжди протягнуту руку Фонд «Крила» висловлює особливу вдячність Олександрі Гудковій (СК ПЗУ України), Геннадію Сінцову (ГР «Тут починається Київ») та Сергію Золотарьову (Міністерство оборони України). І, безсумнівно, найтепліші слова вдячності висловлюємо нашим супроводжуючим групи – Анні Юрченко, Світлані Наконечній, Олені Власенко та Світлані Алексюк, які протягом поїздки взяли на себе відповідальність берегти найцінніше – наших дітей, щоб вони здоровими і щасливими повернулися до своїх батьків.