На початку 2019 року в Україні розпочалися різноманітні заходи з відзначення 100-річчя культурної дипломатії України, пов’язаної з діяльністю Української Республіканської Капели, створеної на законодавчій основі з метою популяризації української музичної культури і державного іміджу України в світі. В умовах, ідентичних до сучасних подій (військової та інформаційної агресії з боку Росії), Капела була створена як інструмент протидії російській пропаганді і промоції української ідеї в світі. З ініціативи глави Уряду Директорії Української Народної Республіки Симона Петлюри капела у січні 1919 року стала першим проектом культурної дипломатії в історії модерної України. Під проводом диригента Олександра Кошиця капела гастролювала в країнах Західної Європи, Північної й Південної Америки. Упродовж 1919-1924 років вона позиціонувала українську культуру в 17 країнах світу (Чехословаччині, Австрії, Швейцарії, Франції, Бельгії, Голландії, Великобританії, Німеччині, Польщі, Іспанії, США, Мексиці, Аргентині, Бразилії, Уругваї, Кубі, Канаді). Репертуар Капели будувався на основі фольклору. Це були колядки, щедрівки, канти, думи, релігійні твори. Народні пісні перекладалися для іноземних лібрето або коментувалися перед концертом, що проливало світло на сторінки української історії, відмінної від російської, і близької європейській культурі.

Сто років тому «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича, як культовий номер репертуару української Капели, вже був перекладений англійською, французькою та фламандською мовами. У зв’язку з цією подією, починаючи з кінця 2018 року, Український центр культурних досліджень при Міністерстві культури представляє просвітницький проект «Світовий тріумф Щедрика – 100 років культурної дипломатії України».

У січні 2019 року під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі Тіна Пересунько, автор і куратор проекту, наукова співробітниця Українського центру культурних досліджень зазначила: «Наш проект спрямований на те, щоб оприлюднити вперше архівні документи Центрального державного архіву вищих органів влади, які стосуються політики Української Народної Республіки в галузі культурної дипломатії».

Благодійний фонд «Крила» також долучається до відзначення цієї події через висвітлення особливостей діяльності своєї роботи, яка дуже тісно пов’язана з культурною дипломатією та просуванням інтересів України на світовій арені.

Загалом, у міжнародному просторі термін «культурна дипломатія» подається як вид публічної дипломатії та невід’ємна частина політики «м’якої сили», що включає в себе обмін ідеями, інформацією, традиціями, творами мистецтва та іншими компонентами культури між державами і народами з метою зміцнення взаєморозуміння. Такий обмін, за визначенням американського політолога Мільтона Каммінгса, означає комунікацію та повагу між залученими культурами, які базуються на взаємному розумінні цінностей і зниженню стереотипного сприйняття. По суті, культурна дипломатія розкриває душу нації та відіграє важливу роль у формуванні міжнародного іміджу, зміцненні національної ідентичності, просуванні системи демократичних цінностей та досягненні цілей національної безпеки. Культурна дипломатія може використовуватися для різних цілей та на різних рівнях (державному, суспільному і приватному). В Україні на державному рівні культурна дипломатія здійснюється Міністерством культури, Міністерством закордонних справ, Міністерством молоді та спорту, Міністерством освіти і науки, Державним комітетом телебачення і радіомовлення України, неурядовими громадськими організаціями і приватними особами.

За ініціативи Міністерства закордонних справ, наприклад, з 2015 року було започатковано щорічне проведення Форуму культурної дипломатії України з метою створення платформи для взаємодії всіх зацікавлених сторін щодо просування українського культурного продукту в світі та інтеграції України в світовий культурний простір. Так, на Четвертому форумі культурної дипломатії України, який відбувся 6 червня 2018 року, особливою стала участь пана Гі Клаусса – виконавчого віце-президента європейської організації Europa Nostra, що популяризує та захищає культурну спадщину Європи та об’єднує 250 неприбуткових організацій ЄС. Починаючи з 2013 року, Europa Nostra проводить акцію «7 Most Endangered», під час якої визначається сім пам’яток історичної спадщини Європи, що можуть зазнати найбільшої руйнації. Під впливом цієї міжнародній акції уряди, бізнес, місцеві громади та громадські активісти починають вживати необхідних заходів задля збереження пам’яток. На суспільному рівні неурядові організації, благодійні фонди та фізичні особи за допомогою культурної дипломатії беруть участь у створенні різноманітних проектів та заходів для взаємного культурного обміну, а приватний рівень передбачає культурну дипломатію, здійснювану приватними компаніями, зацікавленими в розвитку міжкультурної комунікації.

Діяльність Міжнародного благодійного фонду «Волонтерське об’єднання «Крила» у сфері культурної дипломатії розподілена за такими напрямами:
– налагодження зв’язків з посольствами України за кордоном та розвиток продуктивного партнерства з метою реалізації національних інтересів; зміцнення існуючих зв’язків України з іншими державами та створення нових;
– підтримка національної політики держави щодо популяризації української культури та мистецтва за кордоном;
– організація проектів, спрямованих на підтримку української літератури як одного із потужних засобів культурного впливу, з метою стимулювання читання української книги в Україні та за її межами;
– популяризація вживання української мови як одного з дієвих факторів поширення іміджу України в світі;
– поширення ідей рівності, відкритості, культурного й мистецького розмаїття з метою ретрансляції європейських цінностей та прагнення бути корисними й необхідними сучасному громадянському суспільству;
– запровадження новітніх механізмів у сфері соціального діалогу з метою популяризації виховних і культурно-освітніх традицій українців у світі та ознайомлення українських дітей з культурними цінностями інших країн;
– налагодження міжкультурної комунікації через взаємозв’язок з українськими громадами, школами, церковно-релігійними установами та культурними центрами за кордоном.

У сфері культурної дипломатії Благодійний фонд «Крила» також, з початку свого заснування і по нині, здійснює низку культурно-освітніх та культурно-просвітницьких проектів. Зокрема, у 2015 році утвердив свою діяльність у проекті культурно-освітнього напрямку «Несемо віру», який був розроблений відповідно до Указу Президента України «Про Стратегію сталого розвитку «Україна – 2020» від 12 січня 2015 року № 5/2015 з метою просування інтересів України в світовому інформаційному просторі.

На думку Голови Правління фонду Ярослави Токар, «участь у проекті українських дітей і молоді сприяє розвитку культурної дипломатії та формуванню позитивного іміджу України як європейської, демократичної, конкурентоздатної держави зі своїм унікальним місцем у світі. Проект «Несемо віру» є одним із ефективних засобів подолання колоніальної спадщини громадянського суспільства, що передбачає, зокрема, зосередження уваги на освіті й культурі як найважливіших здобутках нації, здатних вплинути не лише на особистісне, а й національне існування». Проект здійснюється за сприяння органів державної влади України, посольств України за кордоном, громадських організацій, представництв української діаспори та благодійних організацій, зусилля яких спрямовані на формування довіри міжнародних представництв до України, спрямування її позиціонування у світі на користь політичним та економічним інтересам нашої держави, а також на зміцнення її національної безпеки і відновлення територіальної цілісності.

Програми культурно-освітнього проекту охоплюють широкий спектр різноманітних культурних та просвітницьких заходів, але найбільш важливими є зустрічі учасників програм із дипломатичними представниками України в державах перебування та українськими громадами в цих країнах. Проект розроблено для дітей з Донецької і Луганської областей, дітей учасників Операції об’єднаних сил, дітей з особливими освітніми потребами, дітей соціально вразливих категорій і талановитої молоді всіх регіонів України.

У престижному всеукраїнському журналі «Дипломат», спрямованому на висвітлення різноманітних тем у сферах міжнародної політики, дипломатії, громадської діяльності та благодійності, у № 5-6 за 2018 рік на с. 142–143 надрукована стаття Голови Правління Благодійного фонду «Крила» Ярослави Токар з назвою «Діти мають знати Україну і бачити світ», в якій досить детально висвітлено культурно-дипломатичні зв’язки фонду з посольствами України за кордоном та різноманітними українськими громадами й культурними центрами.

Завжди сердечно слова вдячності за підтримку та співпрацю у реалізації культурно-освітніх і просвітницьких програм фонд висловлює:
– Посольству України в Латвійській Республіці;
– Посольству України в Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії;
– Посольству України в Італійській Республіці;
– Посольству України в Королівстві Бельгія;
– Посольству України у Ватикані та при Суверенному військовому Мальтійському Ордені;
– Посольству України в Грузії;
– Посольству України у Фінляндській Республіці;
– Посольству України в Португалії;
– Посольству України в Королівстві Швеція;
– Посольству України в Литовській Республіці;
– Посольству України в Естонській Республіці;
– Посольству України в Угорщині;
– Консульству України в Салоніках (Греція);
– Генеральному Консульству України в Барселоні (Королівство Іспанія);
– Генеральному Консульству України у Кракові (Польща);
– Почесному Консульству України в провінції Лімбург (Бельгія).

Глибоку повагу і вдячність фонд адресує також Постійному представнику України при Раді Європи – Кулебі Дмитру Івановичу, Главі Місії України при НАТО – Пристайку Вадиму Володимировичу, Представництву ОБСЄ України у Відні, а саме Кириленку Олександру Володимировичу за їх дипломатичну участь у зустрічах із дітьми України.

Досить важливою на ниві культурної дипломатії є і співпраця фонду з діаспорами: Польщі (Краків), Литовської Республіки, Латвійської Республіки, Естонської Республіки, Фінляндії, Швеції, Греції, Італії, Австрії, Франції, Швейцарії; українцями громади Басків в Іспанії, ініціативною Групою СУМ в Португалії (Лісабоні) та Оксфорду (UK), завдяки яким учасники культурно-освітніх програм змогли якнайкраще познайомитися з особливостями культурних традицій у цих країнах.

Найщиріші слова вдячності фонд висловлює і головному партнеру у реалізації програми візиту дітей в Лондон – ГО “British Ukrainian Society”; Українському культурному центру в Парижі, Державному самоврядуванню українців в Угорщині; релігійним установам, які сприяли у здійсненні проектів фонду, а саме: Греко-католицькому собору св. Софії (Італія, Рим), Єпархії святого Володимира Великого в Парижі, а особливо – Владиці Борису Гудзяку та всім греко-католицьким місіям у країнах перебування учасників програм фонду; Департаменту Патріаршої Курії у справах душпастирства силових структур України Української Греко-Католицької Церкви.

Зазначені вище факти, представлені за підсумками реалізації культурно-дипломатичних напрямків діяльності Благодійного фонду «Крила» показують, наскільки потужною є робота нашої організації у налагодженні міжнародних зв’язків України у культурній сфері з іншими країнами світу та яке вагоме значення вона має для створення гарного іміджу України за кордоном.