Їдьте за кордон, але повертайтеся.

Не треба боятися їхати за кордон.

Потрібно боятися залишитися там.

Не треба їхати, щоб шукати там щастя,

а їхати, вчитися і привозити щось

добре додому та вкорінювати це.

Блаженнійший Любомир Гузар

Саме вчитися, знайомитися, дізнаватися та набувати досвіду відправилися “Крила” зі своїми підопічними за кордон на осінні канікули. Всього за 12 днів група об’їхала вісім країн та подолала більше 6 000 кілометрів українських та європейських доріг. 74 дітей та підлітків з Донбасу побачили Будапешт і Зальцбург, маленький Люксембург і величний Париж з Ейфелевою вежею, привітні Брюссель та Амстердам, офіційний Страсбург та таку домашню Прагу.

Це була швидко задумана, самостійно визначена самими дітьми за маршрутом, незабутня така дитячо-доросла подорож! Поки їхали Угорщиною, діти не відривались від вікон автобусу – все було таке нове і незвичне. Першою зупинкою Калинового десанту був Будапешт, де юних українців очікували відвідини аквапарку та термальні купальні. Місто славиться у світі своїми SPA-курортами, і група змогла туди потрапити! «Aquaworld», тобто «Водний світ», – так називається цей аквапарк. Він величезний, у ньому є все –  починаючи від дитячих басейнів і купалень та закінчуючи стрімкими гірками, саунами та  джакузі. Неймовірно, але після тривалої дороги в дві доби — втому мов рукою зняло, задовольнивши бажання кожного.

Наступного дня, окрім цікавої та пізнавальної екскурсії, група потрапила і до термальних джерел, де вода піднімається з глибини, проходить карстовий шар і збагачується неймовірною кількістю корисних мікроелементів. Стомлені, але ще твердо тримаючись на ногах, мандрували діти з керівником групи місцями,  які не входять до звичних туристичних маршрутів, але є цікавими для відвідин. Будинок-кафе з котами, карамельний та шоколадний рай, дім іграшки –  ну це просто фонтан емоцій!

Важливою подією для групи став візит до Українського культурного центру в Угорщині, де діти зустрілись із керівництвом нашої дипломатичної місії в цій державі та українською громадою.

Далі Калиновий десант вирушив до Австрії, де провів досить багато часу, відвідав чимало містечок і встиг познайомитись із країною та її жителями, архітектурою і легендами. Австрійська історія українців розпочалась у Відні, де відбулось пам’ятне знайомство із захоплюючою подих архітектурою. Велике враження справило на дітей старовинне європейське місто Зальцбург. Тут можна годинами гуляти по тихих вузьких вуличках, сповна насолоджуючись європейським колоритом, чим молодь і зайнялась разом із екскурсоводом. За день українці дізнались історію багатьох визначних будівель, почули містичні та захоплюючі історії, пройшли не один десяток кілометрів і сповнились духом міста.

Неочікуваною зупинкою-сюрпризом для подорожників став Страсбург. “Крила” вирішили зробити подарунок собі та своєму хорошому другу – постійному представнику України в Раді Європи Дмитру Кулебі. Звичайно ж, до друзів, з котрими давно не бачились, не приїжджають з пустими руками. Калиновий десант привіз із Батьківщини великий, наповнений українським сонцем, коровай, книги, а також подарунки у вигляді дитячих виробів.

А далі була Бельгія… Після такої насиченої першої половини подорожі  на  Калиновий десант чекали бельгійські вафлі і скульптура “Пісяючий хлопчик”, котрого в Брюсселі часто переодягають в національні костюми різних країн або маскарадні костюми. Місто славиться великою кількістю музеїв на будь-який смак – тут тобі і Музей какао і шоколаду, і Бельгійський центр коміксів, Музей авто, Будинок європейської історії, а також Атоміум, де атом збільшений у 150 разів і його можна роздивитись з усіх боків. Брюссель, напевно, не був би європейським містом, якби в ньому не було величезної кількості замків і палаців – Халлепорт, Будинок правосуддя, Палац Карла Лотарингського, Храм пристрастей людських і так далі; їх перелік можна продовжувати ще дуже довго, а щоб оглянути –  знадобиться не один день! Окрім цього, в рамках екскурсії діти дізнались, що Брюссель відомий  не тільки Пісяючим хлопчиком, а ще Пісяючою дівчинкою та Пісяючою собакою.

Неподалеку бельгійської столиці знаходиться провінційне містечко Гент, який став черговим яскравим прикладом європейської архітектури. Діти просто вищали від задоволення! Церква святого Миколая, Замок Джеральда Диявола, Замок Ван-Ойдонк, Вежа Беффруа, Ратуша – і це ще не повний список того, що показала і про що розповіла екскурсовод.

На шляху українських мандрівників постав і голландський Амстердам, який був досить нестандартним і несподіваним. Архітектура, цікаві будівлі, музеї і прекрасні парки справили на Калиновий десант велике враження. Дуже незвичним для ока дітей був бульвар Червоних ліхтарів.

При поверненні групи до готелю її очікував сюрприз –  зустріч із гостями — дипломатами Посольства України у Королівстві Бельгія. Діти вітали гостей щирою українською піснею та короваєм, дякуючи за чуйність та увагу до нашої групи.

Незабутнє враження на всіх справив Люксембург  – столиця найменшої в Європі суверенної держави Герцогства Люксембург. Це місто просто переповнене мальовничими замками і соборами, де можна блукати нескінченно. Однак у групи було всього дві години, адже попереду їх чекав романтичний і загадковий Париж.

Французька столиця привітно прийняла в свої обійми маленьких громадян України і відразу ж полонила їхні палкі серця, залишившись там назавжди. Прекрасний гід Ірина познайомила Калиновий десант із столицею світових музеїв та королівських палаців, круасанів та запашної свіжозвареної кави, доглянутих парків, та, безперечно, Ейфелевої вежі, з якої відкривається прекрасний вид на все місто і ти закохуєшся в нього знову і знову. Звичайно ж, ніхто не міг пропустити можливість відвідати всесвітньовідомий Лувр з його скрізь пізнаваною скляною пірамідою. Діти змогли доторкнутись до прекрасного, відчути справжній дух історії і побачити таку бажану “Джоконду” Леонардо Да Вінчі.

“Україна –  це Європа, Європа – це ми!!!! Що для мене ця поїздка? Це маленьке диво! Здивувала одного разу побачена Угорщина, я відчувала себе там цього разу як вдома, дуже затишно і по-лебединому прекрасно! Розумна і культурна Австрія, на вивчення якої знадобиться ще не одна поїздка! Нічний прекрасний Зальцбург, це місто я хочу побачити колись у сонячних променях! А Страсбург, здавалося, забере всі мої сили, але “живчик” в представництві, маленький шматочок рідної до болю України вдихнув нові сили і ми полетіли, побігли по хитромудрих річних каналах все далі і далі! Люксембург зустрів нас непривітно –  напевно, плакав, знаючи, що в ньому ми пробудемо недовго, і ми полюбили його і поставили в храмі свічку за нього і за свою величезну затишну Батьківщину”, – говорять Галя, Єва і Матвій із Рубіжного.

“Кожна поїздка для мене це завжди нові відчуття і непередавані емоції. Бачити нові міста, вивчати їх культуру –  цій можливості  я завдячую чудовим людям і самому доброму фонду “Крила”. Складно собі уявити, як багато потрібно зробити організаторам для того, щоб здійснити все задумане і щоб ми побачили ці прекрасні міста і країни. Я вважаю, що поїздки  – це спогади на все життя, котрі навіть через багато років будуть гріти нас. Для мене кожне місто стало відкриттям, у всіх містах я відкривала нову архітектуру, цікаву інформацію і, звичайно ж, смачну їжу”, – поділилась спогадами Іра Липко.