Міжнародний благодійний фонд “Волонтерське об’єднання Крила” не стоїть на місці і цьогорічне літо для підопічних дітей фонду було насиченим на подорожі, нові знайомства та позитивні емоції. Так, у серпні, на запрошення консула-керівника Консульства України в Салоніках Олександра Вороніна та Периферії Центральної Македонії в рамках спільного проекту з відпочинку та оздоровлення, діти здійснили подорож безкрайніми просторами та золотими пляжами до теплої, привітної, історично і культурно багатої Греції.

Нинішня поїздка українських дітей до Еллади не є першою. Завдячуючи успіху попереднього візиту минулого року, плідній співпраці і налагодженими дружніми стосунками між МБФ «ВО «Крила» і Консульством України у Салоніках, а також гостинності приймаючої сторони відбулася і ця, нинішня поїздка, яка тривала два тижні – з 10 по 24 серпня для 89 дітей різного віку. Серед них були діти-сироти і напівсироти, діти з інвалідністю та малозабезпечені, діти вимушено переміщених осіб, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи та обдаровані діти. Проте більшість склали діти учасників антитерористичної операції на сході країни. Вони належать до тих вразливих категорій осіб, на першочерговому оздоровленні яких наголошувала Грецька сторона. Також до Греції змогли поїхати діти з малозабезпечених та багатодітних родин, які потребують відпочинку та оздоровлення, однак не мають змоги їх оплатити. Фінансування поїздки таких дітей взяв на себе МБФ «ВО «Крила». Також гордістю групи була Каріна Янчук – спортсменка з вадами слуху з Луганщини, багаторазова переможниця Дефлімпійських ігор з карате, яка стала справжнім лідером та прикладом для дітей.

Дорога автобусом завжди тривала, але, у свою чергу, і досить цікава. Першою зупинкою стала сонячна Болгарія із синім морем та золотавим піском. Зупинилась група на березі Чорного моря у курортному містечку Варна. Діти вдосталь накупалися, відпочили, смачно пообідали і пройшлися містом, де мали змогу купити сувеніри та все необхідне для подальшої подорожі. Ввечері, втомлені але щасливі, учасники групи вирушили далі.

І от Греція, така довгоочікувана країна. На грецькому кордоні українців вже чекали представники дипломатичної місії і особисто Консул-керівник України в Салоніках Олександр Воронін та незамінна його помічниця Ірина. Наші дипломати допомогли супроводити групу до місць призначення, розміститися, познайомитися із керівництвом та колективами дитячих таборів.

Мандрівників розділили на дві групи в залежності від віку дітей. Молодші, діти від 6 до 13 років, відпочивали в таборі “Онірата”, що в селі Метаморфозі. Там у них була змога самим доторкнутись до звичаїв іншої країни, навчитися самостійності та відповідальності не тільки за себе, а й за своїх товаришів. Серед відпочиваючих разом з нашими учасниками групи були й грецькі діти українського походження, представники української діаспори в Греції. Дітям дуже сподобалось море, кришталево чисте і дуже тепле. Разом із наставниками вони мали активний відпочинок на пляжі: грали з м’ячем, вчилися плавати, будували замки з піску; наймолодші раділи знахідкам наставників – мушлям і крабам. Також проводилися різноманітні конкурси, спортивні ігри та змагання. Уже на третій день перебування в таборі діти почали активно спілкуватися з греками-однолітками. Українці дуже здібні, тому з легкістю знаходили спільну мову з іншомовними дітьми.

Старші учасники групи розмістились у готельному комплексі “Сінтріваніс” в Пієрії. З першого дня приїзду в молоді не було ні хвилинки вільного часу, все було розписано до секунди, щоб встигнути оглянути якомога більше. Перш за все, діти пройшли 8 кілометрів туди і назад, щоб познайомитись із фортецею Платамон. Колись ця будівля займала важливе стратегічне значення, так як знаходиться на межі областей Фесалії та Македонії. Зараз замок Платамон на рівні із давньогрецьким театром Діона є основними майданчиками Олімпійського фестивалю. Далі учасники програми оздоровилися в термальних джерелах, відвідали славнозвісний Олімп, де, згідно з міфами, засідали давньогрецькі боги і творили долі всього людства. Щодо Олімпу, то підйом на гору почався із знайомства із містом Лептократія, де діти відвідали храм Святого Миколая, монастирі святого Діонісія та Каналон, оглянули розкопки Стародавньої Лівітри та вдосталь наїлись морозива, яким греки пригощали українських дітей безкоштовно. У монастирі святого Діонісія всі 89 учасників прогулянки поставили свічки за життя і здоров’я своїх рідних та близьких людей, попросили для них божого захисту. Упевнені, що ці молитви не могли не почути на небесах. А потім вже був і сам підйом на гору і купання найбільш сміливих у каньйоні Чаши Зевса, що стало досить екстремальною розвагою.

Не менше емоцій і приємних вражень подарували дітям відвідини гірського села Платанамос, розташованого на висоті 900 метрів над рівнем моря. Українців вразив той факт, що в поселенні взимку проживає лиш вісім місцевих мешканців, а влітку кількість жителів збільшується до 40. Всі вони багаті греки і німці, які викупили будиночки і використовують їх в якості дач. Гостинно приймала мандрівників українка Оля. Тут вони встигли накупити екологічно чистих подарунків для мам і тат, а також скуштувати місцевого гірського чаю. Це була тривала подорож, яка зайняла більше девяти годин. Молодь не могла йти швидко постійно, адже кожної миті відкривався новий краєвид, що перехоплював подих. Тому доводилось робити численні зупинки та перерви на милування окрасою гір і безкрайнім синім морем.

Передостанніми зупинками в Греції стали не менш відомі за міфами та легендами Салонніки та стародавні Афіни. Міста зустріли українців сонячною погодою, білосніжний Пантеон підкорив своєю величністю, а Перший Олімпійський стадіон надихнув спортсменів на нові досягнення! Пам’ятник Олександру Македонському, з його списами й щитами в натуральну величину, перш за все вподобали хлопці. Візити до двух грецьких столиць вийшли досить гармонійними – діти мали змогу буквально “доторкнутися” до історії та добре засвоїти її завдяки розповіді екскурсовода та співробітниці консульства, помічниці Консула пані Ірині.

Безперечно, навіть перебуваючи за кордоном, справжні патріоти своєї країни не пропустили важливе державне свято – День національного прапора України. Мандрівники підняли величезний синьо-жовтий національний символ, який гордо майорів над Грецією, та побажали українцям терпіння, добра, злагоди, мудрого керівництва та мирного неба над головою.

На цьому закінчились відвідини Греції і почався зворотній шлях додому. Повертаючись до України, незважаючи на досить спекотну погоду, група заїхала у столицю Болгарії – Софію. Мандрівники пройшлися центром міста, відвідали монумент Святій Софії, університет імені святого Климента Охридського, Раду Міністрів, театри, а також Собор Святої Софії, Храм Софійский та багато інших визначних пам’яток.

Команда нашого фонду завжди працює над результатами того, що в сукупності діти отримують після реалізації кожної такої програми. Візит до Греції заслуговує нагороди. Окрім змістовного та захоплюючого морського відпочинку, ця поїздка дозволила нам культурно і духовно збагатити дітей, допомогти їм усвідомити роль та значення дипломатичних установ у сучасному світі. Окрім основних усталених задач, ми також ставимо за мету виховувати в дітей колективність та лідерські якості – повноваження помічників керівника групи розмежовуються між усіма без винятку дітьми, завдання надаються як дорослим, так і маленьким дітям, підказуємо, як діяти, аби поставленні завдання були виконаними. Самостійність, витривалість і сміливість, адаптація та орієнтування — це ті якості, які мають бути у підростаючого покоління, і у дітей ми їх також плекаємо. Ну і звісно це нові друзі, адже наші групи – це дружня команда дітей зі всієї України», – поділилась керівник групи, Голова Правління МБФ «ВО «Крила» Ярослава Токар.

Варто відмітити інклюзивність цієї програми, яка вкотре довела, що діти та дорослі з різними нозологіями інвалідності мають право на активне суспільне життя, на насолоду у спілкуванні та відпочинку, на дружбу, де товариші з відкритим серцем допомагають дітям із інвалідністю у подоланні їх власних труднощів.

Після повернення “Крила” отримали багато щирих слів вдячності від дітей та їх батьків.

Дякуємо за допомогу, що ця подорож здійснилася. Прощання, як завжди, не минуло без сліз… і надії на нові зустрічі. Як приємно було бачити, що немає різниці чи то вісім, тринадцять чи сімнадцять років. Їхні обійми і сльози були щирими, справжніми. Успіхів Вам у всіх Ваших задумах і проектах, сил і невичерпної енергії“, – подякувала пані Наталя, мама учасника програми.

В свою чергу, Міжнародний благодійний фонд «ВО «Крила», діти-учасники поїздки та їх батьки передають слова вдячності основному партнеру – Консульству України в Салоніках і особисто Консулу-керівнику Олександру Вороніну, Периферії Центральна Македонія, периферійному об’єднанню Халкідікі, Монастирю Моні Влатадон і отцю Юрію Гнатіву, українській громаді Північної Греції «Джерело» та Ірині Михайлівні, яка завжди була поруч і негайно радила, консультувала, вирішувала всі поточні питання щодо перебування групи у Греції та під час підготовки візиту, Грецько-Українській Торгово-промисловій палаті Тасос Іконому, керівництву табору «Онірата Метаморфозі»; усім спонсорам, які підтримали дітей загиблих учасників АТО, а також за тривалу і дружню співпрацю дякуємо Олександрі Гудковій, менеджеру Агенства 4002 страхової компанії “PZU Україна”, яка завжди поруч із нами у наших подорожах; нашому незмінному перевізнику дяка за терпіння від нашої активності, громадській організації «Соціум» за солодощі, а волонтерам Анні Нурмухамедовій, Оксані Кармазін, Олені Попсуй, Ірині Шведюк, Юлії Кочубей за щирі численні подарунки та сувеніри для дітей нашої групи та української громади у Греції; ГО “Дарницька громадська варта” – за організаційну підтримку; народному депутату України Д.Дзензерському, а також Олександру Земечеву, Михайлу Паніну та ін. благодійникам за фінансову підтримку дітей учасників АТО. Загалом усім батькам, команді, друзям та партнерам — ці посмішки! Вони для вас!