В середу, 17 травня, з нагоди Міжнародного дня музеїв у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відкрили для відвідувачів Велику лаврську дзвіницю, або як її ще називають Дзвіницю Успенського собору. Унікальну можливість побачити Київ та Лавру із висоту пташиного польоту отримали і ліцеїсти Навчально-оздоровчого комплексу Київського військового ліцею імені Богуна (Боярка) на запрошення Міжнародного благодійного фонду “Всеукраїнське об’єднання “Крила” та ГО “Спільна перемога”. Група богунівців із 13 чоловік разом із супроводжуючими і екскурсоводами подолала 374 сходинки і опинилась на оглядовій площадці над дзвонами саме в той час, коли призахідне сонце золотило куполи церков Києво-Печерської лаври.

Екскурсія продовжувалась одну годину. За цей час лаврський музейний співробітник встиг розповісти юним ліцеїстам багато вражаючих та захоплюючих фактів із історії як самої пам’ятки архітектури XVIII століття, так і всього лаврського комплексу.

“Велика лаврська дзвіниця колись – найвища споруда Києва, була побудована у 1731-1745 роках за проектом архітектора та інженера Йоганна Готфріда Шеделя. На кошти гетьмана Івана Мазепи були придбані матеріали та закладено фундамент, глибина якого складає понад 6 метрів. На будівництво споруди пішло 5 мільйонів цеглин різних розмірів і форм. Будівля являє собою восьмигранну чотириярусну вежу висотою 96,5 метрів. Діаметр основи дзвіниці складає 28 метрів, товщина стін в нижній частині – 8 метрів. Кожний ярус дзвіниці має своє оздоблення та призначення. Під час Другої світової війни Велика лаврська дзвіниця зазнала значних пошкоджень. Реставраційні роботи тривали п’ять років і були завершені у 1961 році. Під час реставрації на позолоту бані використано майже 3,5 кілограмів золота 96 проби. Протягом свого 250-річного існування дзвіницю неодноразово ремонтували, про що свідчать дати над її дверними отворами. У 2010 році в зв’язку з аварійним станом дзвіниці розпочалася її реставрація, під час якої було укріплено цегляну кладку колон і карнизів, підсилено металеві балки третього ярусу, відреставровано хрест дзвіниці, відновлено ікони на барабані дзвіниці, керамічні капітелі, аттик, вінцевий карниз. 19 серпня 2014 року на третій ярус був піднятий і встановлений 7-тонний дзвін “Всіх Святих”, – розповів богунівцям екскурсовод.

Окрім майбутніх офіцерів, на дзвіницю піднімались іще дві групи дітей соціальних категорій. Після цього доступ до неї був знову закритий.

Окрім оглядових вражень, у ліцеїстів була і виняткова можливість – постояти на висоті майже 100 метрів під 7-тонним дзвоном “Всіх Святих”, у той момент, коли в нього дзвонили.

“Це відчуття не можливо передати! Таке враження, наче крізь тебе проходить струм! Аж мурахи йдуть по тілу. Я не можу сказати, чи відчував я щось подібне раніше”, – поділився своїми враженнями один із хлопців.

Насправді, ці враження на життя! Вони залишилися у памяті кожного відвідувача похвилинно. Така можливість випадає не всякому і не кожного дня.